Choď na obsah Choď na menu
 


Začiatky so škrečkom

1. 2. 2009

Ako si vášho škrečka donesiete domov a dáte ho do klietky, nemyslite si že vám bude hneď po pár minútach behať po rukách (sú síce aj výnimky, ale nie je veľa škrečkov, ktoré ešte ani poriadne prvýkrát nevlezú do klietky a už vám natešene behajú po rukách :o)). Keďže bude zrejme vyplašený z cesty, mali by ste mu dať čas aby si zvykol najskôr na svoj nový domov a potom na vás. Je dobre ak mu z predajne zoberiete trochu jeho pilín a v jeho novej klietke mu ich nasypali do domčeka. Ak ich máte viac, môžete mu ich porozsýpať aj po nových pilinách. Po uplynutí jedného až dvoch týždňov ( u každého škrečka je však táto doba iná- podaktorí si zvyknú hneď, iní po týždni či po dvoch a môže sa stať že veľmi vyplašené alebo odolné :o) škrečky sa podvolia až po niekoľkých týždňoch- túto dobu treba však škrečkovi tolerovať a o to viac by vám mal potom dôverovať) môžete začať s ,,navykacím programom". Škrečka najľahšie navyknete na vašu ruku pomocou maškrtiek. Keďže väčšina škrečkov si bude chcieť maškrtku zobrať a odniesť do bezpečia, musíte ju dosť silno držať palcom a ukazovákom, aby vám ju nevytrhol. Takto si najlepšie zvykne že mu od človeka nič nehrozí. Takto ho ,, kŕmte" maškrtkami (samozrejme okrem dennej potravy) aspoň päť dní. Až potom sa ho snažte opatrne chytiť. Ja osobne však naučím škrečka aby mi sám vyliezol do ruky. Tak viem, že je zvedavý,  chce sa poobzerať po novom prostredí. Vyhnem sa tým jeho  zbytočnému vystrašeniu. Nie však všetky škrečky si takto navyknú chodiť von. Niektoré treba z klietky vybrať.

 

Obrázok

 

Pri chytaní škrečka je treba dávať veľký pozor aby ste mu neublížili a nenaľakali ho. Je viacero spôsobov ako ho chytiť:

1) Dajte ruky po oboch stranách škrečka a jemne ho podoberte. Potom si ho dajte na jednu ruku a druhou ho prikryte tak, aby vznikla dutinka, v ktorej sa škrečok cíti bezpečne (nemyslite si však že v nej bude čušať. Zrejme z nej bude vykúkať alebo vyliezať pretože je strašne zvedavý.) 

2) Chyťte škrečka tak, aby ste mali prsty medzi prednými a zadnými labkami. Tento stisk však nesmie byť príliš silný, aby ste škrečkovi neublížili, ale ani príliš slabý, aby vám neutiekol. Potom si ho dajte samozrejme na ruku.

3)Tento spôsob chytania škrečka je vhodný hlavne pre začiatočníkov: položte pred škrečka nádobku, do ktorej sa dobre zmestí. Môže to byť aj rúrka z toaletného papiera, pričom na jednom konci budete mať ruku ako zátarasu aby z nej nevyliezol. Škrečok do nej ako do zaujímavej skrýše skočí a vy ho môžete pokojne dvihnúť. Škrečka nikdy nechytajte za kožu! Pri zlom zdvihu mu môžete spôsobiť bolesti a zranenia.

zdroj: www.hamstersite.szm.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

co mam robit?

(gabca, 4. 6. 2011 17:07)

moj skrecok chce papat iba kukuricu,psenicne zrnka a
rozne fajnotky.ale nechce papat tie take tmavé ticinky
a rozpucene kusky...poradili by ste mi prosim?

Chytanie

(Mojko, 14. 5. 2011 13:08)

Je možné aby sa škrečok nahneval na človeka??

Pre Aniku

(admin, 12. 7. 2009 18:21)

No tak to presne neviem... Opýtaj sa ohľadne tej váhy na škrečko boardoch.

A k tomu kopírovaní: Tento text som nepísal ja. Je zkopírovaný z www.hamstersite.szm.sk.

Jedna stránka od teba odpísala!

(Anika, 10. 7. 2009 11:35)

Pozri si túto stránku admin: http://www.skreculiatka.estranky.cz/stranka/starostlivost-o-skrecky skoro všetko je tam také isté ako u teba!!!

Čo mám obmedziť?

(Anika, 10. 7. 2009 10:50)

Moja Lilly je dosť tučná... a dosť aj váži okolo 30g... je to dobrá váha pre 2 - mesačného škrečka?
A keď nie čo mu mám dávať aby nepriberal? Dávam mu kompletné krmivo pre škrečkov ale ona papá iba slnečnicové semienka

pre Aniku

(admin, 10. 7. 2009 10:47)

Super. Potom napíš, či funguje.

Je to škrečok džungársky

(Anika, 10. 7. 2009 9:40)

Je to škrečok džungársky. Ona si na akvárium a na všetko zvykla po pár minútach... ale ďakujem skúsim to...

pre Aniku

(admin, 2. 7. 2009 16:23)

Pokús sa jej pomaly dávať dobroty z ruky. Najlepšie nejaké ovocie/zeleninu. Jemne ju hladkaj. Musí si zvykať pomaly. Mimochodom, aký je to druh? Ak je to škrečok roborovskeho, zlé držanie za to nemôže. Škrečkovia roborovskeho to majú proste v génoch.

Prosím o pomoc!

(Anika, 1. 7. 2009 20:21)

Ahoj, mám škrečka. Volá sa Lilly. pred tým ako som objavila túto stránku som Lilly úplne zle držala, vyberala som ju z búdky... A ona sa ma teraz bojí! Ako to dám do poriadku? Lebo nechcem aby sa ma bála... chcem aby bola rada!!! Pomôž mi prosím!