Choď na obsah Choď na menu
 


Dlhé nechtíky a prerastanie hlodákov

19. 6. 2009

Dlhé nechtíky

Nechtíky im ostriháte normálnymi malými nožničkami. Chce to cvik. Ja to robím tak, že si škrečka položím na kolená a dám mu niečo papať. Nožičku mu pridržím palcom na kolene, aby sa mu tie nechtíky trochu povytiahli a odstrihnem. Niekedy je to fuška, lebo musíte vystihnúť chvíľu, keď si nevšíma nožničky a je zaujatý jedlom.

Prerastanie hlodákov

Niekedy sa stáva, že škrečok pomaly chudne bez akejkoľvek zjavnej príčiny.  Ak to nie je starobou, alebo nemá hnačku, či neobjavíte na jeho telíčku nádor, može sa jednať o problém so zubami.
Problém može nastať, ak nebude mať dostatok tvrdej potravy, alebo nemá možnosť niečo hlodať. Preto je dobré, aby váš škrečok mal vždy vápnik na obrusovanie zubov, alebo nejakú vetvičku z ovocného stromu (pozor nie chemicky ošetrenú). Škrečky si však dokážu pomocť aj tak, že si obrusujú zuby o mriežky klietky, alebo o kovové kolesko.
Niekedy sa však može u vašeho škrečka objaviť aj dedičná deformácia chrupu.  To znamená, že horné a dolné hlodáky k sebe nepriliehajú a tak sa nemožu obrusovať. Dochádza k prerastaniu zubov a tu existuje jediné riešenie - pravidelné zkracovanie zubov u veterinára. Vatšinou sa ceny pohybujú od 40 - 80 Kč.(Neviem ako je to na Slovensku) Ak máte takto "postihnutého" škrečka, musíte mu pravidelne kontrolovať chrup, aby nedošlo k prerasteniu zubov do horného alebo dolného podnebia. To už je neskoro a škrečok može uhynúť.

A ako má správne vyzerať škrečkov chrup? Horné hlodáky by mali byť približne o dve tretiny kratšie než spodné hlodáky!!!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.