Choď na obsah Choď na menu
 


Operácia škečka sýrskeho

26. 6. 2009

Do "vetcentra stodůlky" zavítal škrečok sýrsky  nazývaný "panda". Volá sa Bono a v dobe ošetrenia bol asi rok starý. Majitelia s ním zavítali do nemocnice, pretože v poslednej dobe bol málo veselý a prijímal málo potravy a tekutín. Hlavnú príčinu tohoto stavu spôsoboval opuch pravej hornej končatiny, ktorá už javila známky odumrenia. Majiteľ ale nevedel, čo spôsobilo tak závažné poranenie labky.

 

Obrázok

 

Škrečka Bona ošetrovala MVDr. Petra Mikulcová. Pri klinickom vyšetrení zistila, že Bono je v dobrom výživnom stave, jeho hydratácia je OK, váži 129g, je mierne apatický, jeho srdce a pľúca sú bez patologického nálezu. Pravá hrudná končatina bola sčernalá a silne bolestivá. Opuch, ktorý sa na labke vyvinul po úraze, čo často spôsobujú kolotoče a preliezky v klietke, prerušil krvné zásobovanie. Diagnóza bola nepriaznivá a majitelia boli postavený pred rozhodnutie, či nechať Bonovi odumretú labku amputovať. Aj cez riziká spojené s narkózou tak malého zvieratka so zákrokom súhlasili.

 

Obrázok

 

Bono dostal na úvod injekčné anestetiká do svalu a v priebehu operácie mu bol podávaný kyslík a Isofluran maskou. Operácia spočívala v odstránení nekrotickej časti labky, prešitie svalov cez zostávajúci pahýl a vyšitie podkožia a kože. V priebehu operácie Bono prestal dýchať. Doktorka Mikulcová však neváhala svojho pacienta zachranovať. Bolo nutné previesť masáž hrudníku. Resuscitácia bola úspešná a operácia mohla byť dokončená.

Po zákroku bol Bono predaný do starostlivosti sestričiek v hospitalizácií. Bol uložený na tepelnú dečku, kvôli lepšiemu prebudeniu po narkóze. Dostal do podkožia injekčne zmes infúzneho roztoku, glukózy, vitamínov a minerálov v celkovom množstve asi 6ml pre vylepšenie celkového stavu a rekonvalescenciu. Po operácií mu boli podávané antibiotiká a analgetiká, aby po tak razantnom zákroku nevznikali komplikácie s hojením rany a Bono zbytočne netrpel bolesťou.

 

Obrázok

 

Bono bol veľmi statočný pacient. Po prebudení z narkózy začal veľmi skoro jesť a jeho rekonvalescencia prebehla veľmi dobre a bez komplikácií. Teraz je už veselý, behá a svojmu handycapu sa veľmi rýchlo prispôsobil. Je skvelé, že mu jeho majiteľia dali šancu.

 

Obrázok

 

Článok bol skopírovaný s povolením vetcentra Stodůlky:

www.vetcentrum.cz/stodulky/zajimavosti/479/krecek-syrsky-panda-otok-packy 

preložil: admin

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Prepáč

(admin, 20. 11. 2010 13:30)

Prepáč, pomýlil som sa, operácia bola v roku 2006, nie 09...

pre kiku

(admin, 19. 11. 2010 19:01)

Áno, je to chudáčik, ale aspoň, že šťastne dožil... :) (Keďže mal v čase operácie rok a operácia bola v roku 2009 - čo sa určite nedožil...)

skrečok

(kika, 18. 11. 2010 14:09)

Chudáčik :(