Choď na obsah Choď na menu
 


         škrečok roborovskeho

Tento škrečok je najmenším žijúcim škrečkom, čím robí spoločnosť škrečkovi džungarskému v jeho trpasličej skupine. Jeho veľkosť je len 5,5 cm a dĺžka ochlpeného chvosta 5-10mm. Má robustné, no malé a krátke telíčko, veľkú, no krátku hlavičku a malé, okrúhle a len slabo ochlpené ušnice. Nohy sú krátke, chodidlá osrstené. V zime mu srsť bledne.
Žije v Mongolsku, Rusku v oblasti susediacej s Mongolskom a v severnej Číne. Vyhýba sa vegetácií so súvislým porastom. Vyhrabáva si diery hlboké 500-1000mm, ktoré vyúsťujú do rozšírených komôr a vystieľa si ich srsťou. Dožíva sa okolo 2 rokov.
Na chov v domácnosti je vhodný. Neodporúčam ho však veľmi neskúseným a malým chovateľom, kvôli jeho rýchlosti a vrtkosti. Mohlo by sa totižto stať, že sa vám vyšmykne a spadne z väčšej výšky, čo môže spôsobiť jeho zranenie či dokonca smrť.

 

Obrázok

 škrečok zlatý

Škrečok zlatý je rozšírený západne od Kaspického mora a v oblasti, ktorá leží medzi Kaspickým a Čiernym morom. Je veľký asi 15cm a dožíva sa od 2 do 4 rokov. Pri škrečkovi zlatom existuje veľa farebných mutácií. Podľa základných kritérií, čiže farba srsti, dĺžka srsti, vzor bielej srsti, sa škrečky zlaté delia do typových skupín.

FARBA SRSTI: zlatá, škoricová, hrdzavá, šedá, krémová, biela, čierna,...

DĹŽKA SRSTI: kráka ,dlhá, dlhá vlnitá, hladká saténová, bezsrstý škrečok

VZOR BIELEJ SRSTI: pruhovaný, prevažne škvrnitý, biela prechádza do inej farby, prevažne škvrnitý aj na bruchu 

Obrázok

 

 džungarský škrečok

Myslím si, že škrečok zlatý má v škrečkovi džungarskom veľkú konkurenciu. V posledných rokoch začína byť totižto tento hlodavček veľmi rozšírený v obchodoch, čiže aj v domácnostiach.
Vďaka jeho 9 cm sa zaradil do skupinky trpasličích škrečkov. Jeho dĺžka života je kratšia ako u škrečka zlatého, sú to približne 2-3 roky.
Na jeho sivohnedom chrbátiku sa tiahne tmavý úhorový pás. Boky tela, bruško a chvostík sú biele. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch. Prvý, Phodopus sungorus campbelli, je hnedý až sivý. Väčšinou sa neprefarbuje do zimnej srsti. Druhým poddruhom je Phodopus sungorus sungorus. Jeho srsť je akoby zimná. Má bielu, prípadne svetlosivú farbu s tmavším pásom.
 Oba poddruhy škrečka džungarského sa v prírode vyskytujú v Kazachstane, Altaji, západnej Sibíri a v Mongolsku. Živí sa nielen semenami, ale požiera i rozličný hmyz a húsenice.
V zajatí ich môžeme chovať aj v pároch. Mláďatá sa kotia holé a slepé no už na 10.deň sú osrstené a na 11. deň sa im otvárajú očné mihalnice. Škrečky džungarské upadajú do zimného spánku len pri dlhodobejšom ochladení. Ku kupovanému krmivu pridávame aj ovocie a zeleninu. Ak je jej dosť voda nie je  potrebná. 

                              Obrázok

škrečok polný

Tento hlodavec žijúci vo voľnej prírode dosahuje 20-35 cm a aj s jehou váhou 200-500 gramov o ňom môžeme povedať, že patrí medzi najväčšie hlodavce. Chataktersitické je preň jeho pestré sfarbenie.
Koncom augusta upadajú škrečky poľné do zimného spánku, ktorý je však prerušovaný, aby sa mohli najesť zo svojich zásob. Napriek nim však škrečok cez zimu stráca asi tretinu svojej celkovej hmotnosti.
Samičke sa rodí 4-12 mláďat, no tento počet veľmi rýchlo klesá. Aj preto je škrečok poľný vyhlásený za chránený druh !

Obrázok

( info zkopírované z www.hamstersite.szm.sk )

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pre Admina

(Frederika, 29. 3. 2010 18:06)

Ahoj admin,to ja že pozdravujem podpis frederika:-)

pre Tomáša

(admin, 29. 3. 2010 16:49)

O ničom podobnom som nikdy nepočul. Myslím, že žiaden škrečok "Gali" neexistuje. Nemohla si si ho s niečím pomýliť? Pošli mi jeho fotku na e-mail.

pre Frederika

(admin, 29. 3. 2010 16:45)

Tak ti prajem veľa šťastia, aby si si s Bártom užila čo najviac zábavy... Mimochodom, kdo je Frederik?

gali

(Tomáš, 29. 3. 2010 14:25)

Ahoj existuje škrečok tak zvaný "gali" je to škrečok ktorý meria iba 3-4 cm.!! a má hnedo-bielé sfarbenie čierné oči a mini ocások síce neviem kde sa vyskituje ale je to neznámi druh,moja teta býva v USA a tam si ho kúpila vo zverimexe dožit sa može min.:1-2 a max.:3-4 roky, Volá sa Tiffany a teraz má vyše 1 roka.

robovskeho

(Frederika, 27. 3. 2010 11:22)

Ahoj,ja mám škrečka robovskeho je to zlatunký škrečok a naozaj čo o nom píšeš je pravda,ja som si ho vo zverimexu vybrala s týchto škrečkov robovských lebo všetci spali a on jediný lietal po akváriu :-) a nemohli ho ani chytiť doma mi uteká tiež rýchlo :-)A volá sa Bárt :-) pozdravujem Frederika

pre "pata"

(admin, 12. 3. 2010 20:23)

Tak ale toto fakt netuším, čo malo znamenať... Za porušenie pravidiel dostávaš 1. napomenutie.

skr

(pato, 12. 3. 2010 20:03)

ooo mano

pre Robina

(admin, 4. 3. 2010 20:51)

Nie, neexistuje... Je to iba isté sfarbenie škrečka sýrskeho, ktoré sfarbením pripomína pandu... Samostatný druh to ale neni.

MOJ skreko

(Robin, 4. 3. 2010 20:42)

Viete existuje skrecok Panda rasa ja jui mam

pre "skreculku skreckovu"

(admin, 8. 11. 2009 16:32)

Vidno,že sa škrečkom príliš nerozumieš... Žiaden škrečok panda neexistuje. Už som to spomínal. Campellov tam je napísaný ako poddruh džungarskeho a škrečok sýrsky je to isté ako škrečok zlatý. Rozdiel medzi nimi neni.

skrecullky

(skreculka skreckova, 1. 11. 2009 11:35)

ps: pridaj si tam pls aj skrecka pandu, campbellovho, cinskeho a syrseho:D mas ich tam naozaj malo:D

pre lulu

(Admin, 7. 6. 2009 17:32)

Neviem, či malo ísť o žart, alebo si sa pomýlila, prosím o vysvetlenie.

lol

(lulu, 7. 6. 2009 13:18)

kjgfsjj

pre adu

(admin, 30. 4. 2009 20:38)

Tak s tým prosím prestaň! Oceňujem, že ho máš rada a že sa o neho vzorne staráš, ale prosím, nekúp ho. Prečítaj si o tom na

http://www.roboracik.estranky.sk/clanky/chcem-skrecka/kupanie-skrecka

skrecok

(ada, 28. 4. 2009 19:18)

aj ja si myslim.. preco by nemala davat pusinku skreckovi? ja mam tez skreckaa a dam mu aj 1000 pusinkiek a co moj skrecok je naozaj v cistote nemusim sa bat zeby som dostala nejake tie parazity... a sem tam ho aj dam si zaplavat ale uplne malokedy

pre "mimo"

(Admin, 18. 4. 2009 21:14)

Ak má svojho škrečka naozaj rada, tak nevidím dôvod, prečo mu nedať malú pusinku. A inak škrečok sa určite nekúpe!!! Takže ak ty, "Mimo" svojho škrečka kúpeš tak s tým prestaň, ak nechceš, aby ti zomrel.

skreno

(mimo, 18. 4. 2009 14:54)

fuj nechapem tatianu ze boskava skrecka si normalna ves kolko ma bacilou aj ked ho kupes ma zviera svoje becile valaju sa v stindach a ti to boskavaj ti si ale tiadne hlupe dievca fuj H L U P E

pre jenni

(sona, 16. 4. 2009 17:07)

mas pravdu

skrecok dzungarsky

(tatiana, 1. 3. 2009 15:43)

milujem ked si ho mozem hladkat po bielom brusku . a radi si davame pekne pusinky a ked si ho zoberem na ruky tak mi vlezie do rukava to je je ho ukryt .no proste ho milujem.a viete ako sa vola????? pasik cudne meno co ale je celkom fajn skrecok no proste moja jedinecna laska.a ked zomrie tak mi ho bude moc luto mojej lasky je fakt zlaty skrecok a je mily laskavi .

pre zuzliq13

(admin, 27. 2. 2009 13:52)

Škrecok panda je len farebna kombinacia skrecka zlateho (syrskeho) a to ciernej farby s bielym vzorom (pruzkom cez brusko a chrbat)

Nie je to samostatny druh, takže ho tam nemôžem dať.